B jak Brody, brutalizm i Brno (dr Beáta Kuboková poleca)

Co ma wspólnego amerykański aktor Andrew Brody (Oscar 2003, 2025), odtwórca głównej roli w filmie „Brutalista” (Oscar 2025 za zdjęcia i muzykę oryginalną), z Brnem – metropolią morawską – oprócz tego, że nazwy własne rozpoczynają się na literę „b”? Ich łącznikiem jest Bauhaus (również na „b”) – słynna wizjonerska szkoła artystyczna działająca w Niemczech w okresie międzywojennym (1919-1933).
Lászlò Tòth, fikcyjny bohater filmu „Brutalista”, w praktyce stosujący prefabrykowane betonowe panele (arch. brutalizm) oraz przesuwne, przeszklone okna (arch. funkcjonalizm) jest absolwentem Bauhausu, którego dyrektorem w latach 1930-1933 był Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), genialny architekt modernizmu, apologeta, podobnie jak bohater „Brutalisty”, purystycznych brył.
Mies van der Rohe jest projektantem luksusowej, brnieńskiej willi Tugendhatów. To najbardziej spektakularny projekt domu jednorodzinnego tego architekta. Koszt wybudowania willi, w której żydowscy właściciele długo nie zabawili, był przeogromny – ze względu na bardzo drogie rozwiązania technologiczne (ogrzewanie i wentylacja) i wysoką jakość materiału. Obecnie szacuje się, że za te same pieniądze Tugendhatowie mogli wybudować około 40 tradycyjnych willi.
Po zniszczeniach w czasach nazistowskich, a potem komunistycznych, willę zrekonstruowano według oryginalnego projektu a obecnie można ją zwiedzać (Uwaga! Bilety trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem)!
+420 515 511 015
Inne polecajki:
Film „ Brutalista”(reż. B. Corbet) można jeszcze oglądać w kinach (uwaga: film dla zahartowanych „kinomanów-długodystansowców”, seans wraz z przerwą trwa ponad trzy i pół godziny!)
Więcej informacji (pisanych nieco z niezrozumiałym dla mnie przekąsem) na temat willi można znaleźć w: M. Tabaczyński, „Święto nieważkości”, Morawy, Wołowiec 2023, s. 135-145.
/fot. Zuzanna Rutkowska/