Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Popularyzacja badań

Pracownicy Instytutu Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej są aktywni na podłożu zarówno naukowo-dydaktycznym, jak i w zakresie popularyzacji wiedzy i nauki wśród różnych środowisk – od szeroko przedstawionych odbiorców mediów do wąskich grup wielbicieli poszczególnych zjawisk kulturowych.

Członkowie naszego zespołu akademickiego są zapraszani do udziału w krajowych i międzynarodowych debatach publicznych poświęconych poszczególnym zagadnieniom związanym z kulturą i historią krajów Regionu. Te przedsięwzięcia są organizowane zarówno przez krajowe, jak i zagraniczne placówki edukacyjne i kulturalne oraz media społecznościowe. W przypadku niektórych wydarzeń Instytut występuje w charakterze współorganizatora, np. VIII Azowskich Dni Nauki Polskiej (listopad 2024 r.).

Pracownicy Instytutu regularnie wygłaszają prelekcje, wykłady otwarte i warsztaty. Czynią to na zaproszenie takich instytucji, jak Ośrodek Karta, Instytut Słowacki w Warszawie, Koło Naukowe Filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Kultury Prawosławnej, naukowe koła studenckie i doktoranckie oraz przedstawicieli społeczności ukraińskiej i białoruskiej w Polsce i zagranicą.

Nasi pracownicy są częstymi gośćmi na antenach TVP, Belsat, Polskiego Radia, Radia Wolna Europa, Radia Racyja, Radia Tok FM, Radia Wnet, Radia 357, na łamach dziennika “Rzeczpospolita” (dział “Rzecz o Historii”) i miesięcznika “Uważam Rze. Historia”, kwartalnika „Polski Żołnierz Prawosławny”, portalu Kamunikat.

Instytut podejmuje również własne inicjatywy mające na celu popularyzację wiedzy naukowej z zakresu kultury i historii krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Działalność ta jest prowadzona poprzez organizowanie dyskusji i debat na temat aktualnych wydarzeń społeczno-kulturalnych w Regionie, spotkań autorskich z przedstawicielami świata kultury, wycieczek po miejscach związanych z wielokulturowością EŚW. Promowaniu wiedzy naukowej mają służyć działające w Instytucie: Białoruski Klub Dyskusyjny (prof. dr hab. Jerzy Grzybowski) i Klub Książki Europy Środkowo-Wschodniej (dr Aliona Liubaya, dr Tetiana Trofymenko).

W zakresie promowania wiedzy naukowej o kulturze i historii Regionu Europy Środkowo-Wschodniej współpracujemy z organizacjami społeczno-kulturalnymi m.in. Białoruskim Instytutem Historii Publicznej, Białoruską Biblioteką im. Franciszka Skaryny, Domem Białoruskim w Warszawie, Instytutem Słowackim w Warszawie. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z nowymi partnerami!