Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czech, który nauczył świat, jak uczyć

Szczęśliwy jest człowiek, który wystrzega się cudzego błędu

Celem edukacji i mądrości jest to, aby człowiek widział przed sobą jasną ścieżkę życia, ostrożnie nią kroczył, pamiętał o przeszłości, rozumiał teraźniejszość i przewidywał przyszłość

Stąd też niech to będzie złotą zasadą dla uczących, ażeby, co tylko mogą udostępniali zmysłom, a więc: rzeczy widzialne − wzrokowi, słyszalne − słuchowi, zapachy − węchowi, rzeczy smak mające − smakowi, namacalne − dotykowi, a jeśli coś jest uchwytne dla kilku zmysłów, należy je kilku zmysłom naraz udostępnić

28 marca 2025 przypada 433 rocznica urodzin ważnego Czecha – Jana Amosa Komeńskiego, czeskiego pedagoga, filozofa, reformatora i myśliciela protestanckiego, seniora generalnego braci czeskich w latach 1648–1670, przejściowo mieszkańca polskiego Leszna.

Komenský wierzył, że edukacja jest sposobem na ulepszenie świata. Na cześć twórcy nowoczesnej pedagogiki (do dziś czerpią z jego pomysłów autorzy podręczników do nauki języków obcych), nazywanego „Nauczycielem Narodów” 28 marca w Czechach obchodzony jest Dzień Nauczyciela.

(Jan Amos Komenský, obraz Jürgena Ovensa, Wikimedia Commons, domena publiczna)