Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Fakty i mity o Ukraińcach w Polsce

Fakty i mity o Ukraińcach w Polsce

Czy wiesz, że obywatele Ukrainy stanowią około 5% osób pracujących w Polsce i przyczyniają się do wzrostu naszego PKB o 0,5-2,4% rocznie? Mimo to, w przestrzeni publicznej pojawia się wiele negatywnych stereotypów na ich temat. 

Mit 1: Ukraińcy zabierają Polakom pracę i zaniżają płace.

Fakty: Ukraińcy często podejmują się prac, których Polacy nie chcą wykonywać, napędzając gospodarkę; Ich obecność przyczynia się do wzrostu PKB Polski.

Mit 2: Ukraińcy niesłusznie korzystają z pomocy społecznej.

Fakty: Ukraińcy mają prawo do pewnych świadczeń, podobnie jak Polacy, często celowych (np. na dzieci, edukację); w 2024 roku wpływy do budżetu państwa od emigrantów z Ukrainy wyniosły 15,21 mld zł, podczas gdy wartość wypłaconych świadczeń z tytułu “Rodzina 800 plus” to 2,8 mld zł.; większość Ukraińców odprowadza podatki.

Mit 3: Ukraińcy zwiększają przestępczość w Polsce.

Fakty: Statystyki policyjne nie potwierdzają tezy o wzroście przestępczości wśród Ukraińców; pojedyncze incydenty są nagłaśniane, co tworzy mylne wrażenie.

Mit 4: Ukraińcy obciążają system opieki zdrowotnej i edukacji.

Fakty: Napływ uchodźców to wyzwanie, ale Ukraińcy płacą składki zdrowotne i wpływają do budżetu; konieczne są inwestycje w infrastrukturę.

Mit 5: Ukraińcy gloryfikują UPA i Banderę, pomijając zbrodnie na Polakach.

Fakty: Trudna historia wymaga dialogu i edukacji, aby budować wspólną pamięć opartą na prawdzie.

Narracje antyukraińskie często bazują na stereotypach i braku wiedzy, a więc promujmy rzetelną informację, dialog i wzajemne zrozumienie!

Źródła: Business Insider; Raport Banku Gospodarstwa Krajowego