Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czeremcha – Animacja kultury na szczeblu lokalnym

Do Czeremchy w większości przyjechaliśmy pociągiem – to od tego środku transportu zaczyna się cała historia Czeremchy. To kolejnictwu te tereny zawdzięczają urbanizację. Spotkaliśmy się z Basią Kuzub-Samosiuk i Mirkiem Samosiukiem, którzy są lokalnymi animatorami okolicznych terenów.  W poniedziałek zwiedzaliśmy Czeremchę – odwiedziliśmy Muzeum Kolejnictwa oraz obejrzeliśmy miejscową cerkiew.

Dzięki przewodniczce dowiedzieliśmy się o wpływie kolejnictwa na losy miejscowości, a podczas rozmowy z wikariuszem – o funkcjonowaniu tamtejszej społeczności prawosławnej. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach garncarstwa. Po obiedzie spotkaliśmy się z Hiłoczką – ukraińskim dziecięco-młodzieżowym zespołem folklorystycznym, i Ireną Wiszenko – opiekunką zespołu. Mieliśmy okazję usłyszeć kilka piosenek z ich repertuaru.

We wtorek odwiedziliśmy Stawiszcze, gdzie spotkaliśmy się z Kołem Gospodyń Wiejskich. Nie tylko spróbowaliśmy regionalnych dań – babki i kiszki ziemniaczanej, ale mieliśmy też okazję porozmawiać z mieszkankami wsi. Po spotkaniu spróbowaliśmy swoich sił w rzemiośle. Pod opieką p. Doroty Kosowskiej poznaliśmy technikę wyplatania ze słomy.

W środę,  ostatni dzień naszego wyjazdu wzięliśmy udział w wykładzie prowadzonym przez Sławomira Sawczuka- dziennikarza Białostockiej redakcji Polskiego Radia. Zajęcia te podsumowały nasz wyjazd i pomogły zrozumieć rodzące się w głowie problemy oraz niejasności związane z niełatwym tematem przynależności i identyfikacji mieszkańców regionu.

W imieniu studentów, którzy wzięli udział w objeździe, Sabina Chechłacz