Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Objazd naukowy: Animacja kultury na pograniczu w warunkach ekstremalnych – Gorajec

W dniach 8-12 maja 2024 w ramach projektu Funduszu Doskonałości Dydaktycznej UW zrealizowaliśmy projekt z cyklu Animacja kultury na pograniczu.

Studenci i wykładowcy Kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej gościli w zaprzyjaźnionym z Katedrą Chutor Gorajec Stowarzyszenia Folkowisko,

Przy okazji wyjazdu, część naszych studentów udała się w ramach współpracy między Fundacją Humanitarna Folkowisko i Fundacją Spotkania do Lwowa, by razem ze studentami Katedra Prasy Zagranicznej i Informacji Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki (Кафедра зарубіжної преси та інформації ЛНУ ім. І. Франка)  obserwować, jak wygląda obecnie animacja kultury w kraju ogarniętym wojną.

We lwowskim ArtCenter podczas spotkania z kierowniczką: Lianą Maćko oraz w Narodowym Muzeum im. Szeptyckiego na spotkaniu z dyrektorem Ihorem Kożunem rozmawialiśmy o wyzwaniach, przed którymi stoją obecnie ukraińscy animatorzy kultury – zarówno instytucja państwowe, jak i NGO.

O tym jak trudne są to wyzwania, mówią wyraźnie zdjęcia z naszej wizyty w Muzeum Narodowym „teraz” i w 2019 roku. Wtedy Roman Zilinko opowiadał nam o specyfice ukraińskiej ikony. Teraz – przy pustych po ewakuowanych kolekcjach ścianach – zastanawialiśmy się nad nowoczesnymi sposobami promocji ukraińskiej kultury.