Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Konferencje

Zdjęcie ilustracyjne - rzeźby filozofowie BUW

Instytut Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej:

Europa Środkowo-Wschodnia na koncercie mocarstw :
polityka imperiów i podziały na strefy wpływów w kulturze i refleksji cywilizacyjnej regionu

Warszawa, 2-3 grudnia 2025

W 2025 r. przypada 80. rocznica konferencji jałtańskiej, 100. rocznica traktatów lokarneńskich i 210. rocznica zakończenia kongresu wiedeńskiego. Ustalenia z Jałty przypieczętowały dominację ZSRR i podporządkowanie krajów Europy Środkowo-Wschodniej jego strefie wpływów. Układy z Locarno przywróciły znaczenie międzynarodowe Niemcom, pokonanym w I wojnie światowej, nie dając przy tym gwarancji granic dla ich wschodnich sąsiadów. Kongres wiedeński ustanawiał ład międzynarodowy sprzeczny z aspiracjami wolnościowymi i obywatelskimi mieszkańców wielu krajów europejskich. Wszystkie trzy wydarzenia uosabiają zagrożenia płynące z wizji świata opartej o strefy wpływów i uzgodnienia mocarstw ponad głowami mniejszych państw i narodów, na dziesięciolecia wyznaczające ich losy, w decydujący sposób wpływając na kształt stosunków społecznych, narodowościowych, politycznych i kulturowych na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Pokusa podejmowania rozstrzygnięć w ramach „koncertu mocarstw” powraca w nowych odsłonach – aby na nowo ustalać losy milionów z korzyścią nie tyle dla wielkich narodów, ile raczej wąskich grup interesów, sięgających w swoich dążeniach po imperialną retorykę.

Konferencja ma na celu skupienie głosów kulturoznawców, historyków, literaturoznawców, filozofów i reprezentantów innych nauk humanistycznych, podejmujących refleksję nad tym, w jaki sposób polityka mocarstw i podział na strefy wpływów znajdowała odbicie w kulturze, myśli politycznej i refleksji cywilizacyjnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej – nie tylko w kontekście wspomnianych rocznic – Jałty, Locarno i kongresu wiedeńskiego, lecz także bardziej ogólnym, w odniesieniu do przeszłości oraz współczesnych wyzwań regionu.

Języki robocze konferencji: polski, angielski oraz wszystkie języki regionu

Termin zgłoszeń: Zgłoszenia tematów wystąpień prosimy przesyłać na adres conf_isiesw@uw.edu.pl do dnia 30 czerwca 2025 r.

Komitet Organizacyjny Konferencji potwierdzi pocztą elektroniczną otrzymanie zgłoszenia do 10 lipca 2025, informując jednocześnie o przyjęciu lub odrzuceniu zgłoszenia. Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo do odrzucenia zgłoszeń nieodpowiadających tematyce konferencji.

Po uzyskaniu informacji o zakwalifikowaniu zgłoszenia należy uiścić opłatę za udział w konferencji w wysokości 450 zł. Termin wniesienia opłaty konferencyjnej upływa 30 września 2025 r. Numer konta, na który należy wnosić opłatę, zostanie Państwu podany w terminie późniejszym. Opłata konferencyjna obejmuje koszty publikacji monografii wieloautorskiej („lub czasopisma” :). Monografia wieloautorska wydana w wydawnictwie z listy MNiSW zawierać będzie teksty, które uzyskają pozytywną ocenę Recenzentów.

Konferencja zostanie przeprowadzona w formie hybrydowej (stacjonarnej i zdalnej).
Czas trwania wystąpienia wynosi 20 min.

Kontakt: Wszelkie pytania prosimy kierować na adres e-mail: conf_isiesw@uw.edu.pl

Komitet Organizacyjny Konferencji:
Dr hab. Grzegorz Gąsior
Dr Aliona Liubaya
Dr Tetiana Trofymenko
Mgr Agata Szczuka

Formularz zgłoszeniowy

ZAKOŃCZONE KONFERENCJE

2023 Konferencja – Na rozdrożu? Wielokulturowość Europy Środkowo-Wschodniej w obliczu wyzwań teraźniejszości

2022 KonferencjaWielokulturowość Europy Środkowo-Wschodniej: doświadczenia przeszłości i wyzwania teraźniejszości. Z okazji 20. rocznicy utworzenia Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej

2021 KonferencjaKobiety w historii, kulturze, literaturze i języku: Europa Środkowo-Wschodnia. Temat spotkania: Autorki i bohaterki tekstów kultury

2021 KonferencjaKultura i kontrkultura: Rosja, Białoruś, Ukraina

2021 KonferencjaTożsamość białoruska: doświadczenia przeszłości i wyzwania teraźniejszości. Z okazji 30. rocznicy uzyskania przez Białoruś niepodległości

2020 Konferencja – Kinematografia białoruska, rosyjska i ukraińska oczami młodych badaczy

2020 Konferencja – Uczone Białorusi i Polski

2019 KonferencjaKobiety w historii, kulturze, literaturze i języku: Europa Środkowo-Wschodnia

2018 KonferencjaSłowacja w Czechosłowacji 1918-1992

2018 KonferencjaKultura i Rewolta

2017 KonferencjaWspółczesny dramat i teatr wobec wojny, przemocy i uchodźstwa

2017 KonferencjaOd druku do Internetu. W 500. rocznicę wydania pierwszej książki Franciszka Skoryny